Ali veste, kaj je strežnik? Ali veste, zakaj je strežnik v računalniškem svetu sploh pomemben?
Pogosto je tako, da računalniške pojme poznamo, ne vemo pa, zakaj se določene zadeve uporablja, kaj sploh pomenijo in čemu so namenjene. Če ne veste, čemu služi strežnik, si preberite razlago. Tako boste o računalništvu vedeli še več.
Spletni strežnik, ali kot mu pravimo po angleško web server, je računalniški sistem, ki skrbi za širjenje informacij po vsem svetu. Natančneje je strežnik sistem, ki preko http, torej preko osnovnega omrežja širi informacije.
Če niste ravno računalniški strokovnjak, potem vas pojem strežnika zagotovo zna begati. Da bi bilo lažje, si poglejmo, katere vrste strežnikov poznamo:
Odvisno je torej od tega, za kaj bomo določen strežnik uporabljali. Če strežnik uporabljamo za določeno nalogo, torej funkcijo, takemu strežniku rečemo tudi namenski strežnik.
Najbrž pa ste že slišali tudi samo za izraz strežnik, to je v računalniškem svetu mišljeno, da vzpostavljamo strežnik kot celoto, torej kot množico vseh namenskih strežnikov, ki jih bomo potrebovali za svoje delo.
Strežnik lahko torej razumemo tudi kot neko celoto več strežnikov, vsi pa imajo nalogo, da nudijo določene storitve.
Preden se odločate za nakup strežnika, je prav, da veste tudi to, kaj strežnik sploh je. Strežnik je na nek način jedro ali temelj interneta. Vi potrebujete strežnik, če želite vzpostavljati zvezo preko interneta, ste odjemalec. Na drugi strani pa je nekdo, ki vam zagotavlja določeno storitev, ki jo želite na spletu. To je gostiteljski računalnik, ki je v bistvu strežnik. Ta poganja programe, ki so nujni, da določene funkcije na internetu tudi potekajo.
Torej, kadar nekdo nekaj dela na internetu, se vedno vzpostavi krog: odjemalec storitve in pa dajalec storitve – strežnik.
Da lahko torej nemoteno uporabljate internet, boste potrebovali strežnik. Brez njega ne bo šlo.
Še več informacij najdete tukaj.